CE Belgesi Almak

Ce Belgesi – Ce İşareti – Ce Sertifikası – Ce Belgelendirme

CE İşareti‘nin mamülün üzerine yapıştırılmasından mamulün pazara satışa çıkmasından sonra çıkabilecek sorunun da direk imalatçı sorumlu tutulur. Bu işaretle mamulün üzerine yapıştırılmasıyla alakalı iki çeşit yöntem vardır. Bunlar;

Düşük Riskli Ürünler: Mamüllerin güvenlik açısından çok büyük tehlike oluşturulmayacak mamulleri kapsar. Uygunluk kontrolleri imalatçı tarafından yapıldıktan sonra imalatçı bildirim yayınlar ve güvenlik, sağlık, çevre ve tüketici standartlarına uygunluğunu belirtir. Yani imalatçının beyannamesi yeterlidir, mamulün tehlikeli olmadığını bildirir.

Yüksek Riskli Ürünler: Bu mamüller de imalatçının beyannamesi yeterli değildir. Bu mamüller onaylanmış kurumlar (notified body) tarafından kontrol edilmelidir. Onaylanmış kurumlar (Notified body) tarafından numune alınarak kontrol edilir, Kontroller yapıldıktan sonra uygun olması durumunda mamüle CE İşareti verilir..

İmalatçılar, imalat aşamalarını ilgili yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirmeleri ve tedbirleri almaları gerekir.

Ce Belgesi için İlgili Yönetmeliklere prosedürlere uygun gerekli işlemleri yerine getirmelidirler. Bunlar ;

  • Ürünle İlgili dokümantasyonun teknik bir şekilde hazırlanması,
  • AB Uygunluk Bildirimini düzenlemesini yapmak,
  • Tüketicilerin kolayca anlayabileceği dillerde kullanım kılavuzu ve güvenlik bilgilerinin tüketicileri sunulması sağlamak,
  • İzlenebilirlik şartlarının sağlamasını karşılaması gereklidir ( Teknik dosyanın ve AB Uygunluk Bildiriminin 10 sene boyunca saklanması , ürün hakkında tipi ,seri numarası gibi bilgilerin üzerinde bulunması, ürünle birlikte veya üzerinde üreticinin ismi , tescilli markanın görünmesi gibi gereklilikleri yerine getirmesi gerekir )

Tüm bu işlerinin yapılması sonucunda ürün üzerine CE İşareti eklenebilir .

CE belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr